Muzej soli na Pagu (grad Pag)

0 1,911

Muzej soli na Pagu, u gradu Pagu toliko je lijep da zaslužuje poseban blog post. Inače popis što sve vidjeti na Pagu pročitajte OVDJE.
Kratki video o muzeju soli pogledajte na Instagram profilu OVDJE.

Muzej soli opće informacije

Adresa: Magazini soli, 23250 otok Pag.
Ljetno radno vrijeme: 10:30-13:30, 17:00-22:00.
Ulaznica: 15 kn.
Izložbene kartice s objašnjenima imate na više jezika (hrvatski, engleski, njemački, talijanski, češki, slovenski itd.).
Video o povijesti solane je na hrvatskom jeziku s engleskim prijevodom.

Sol

Sol je neophodna za funkcioniranje ljudskog organizma. Stabilizira živčani sustav i krvni tlak. Dnevna doza soli potrebna odrasloj osobi je oko 6 grama. Toliko se nalazi u hrani koju konzumiramo u tijeku dana i nepotrebno je uzimati dodatnu količinu. Sol je i prirodni antidepresiv, ali konzumiranje više soli od potrebne količine povisuje krvni tlak i može dovesti do ozbiljnih problema za zdravlje čovjeka.

Zanimljivo je da je kemijski sastav naših suza i znoja identičan slanoj vodi tj. moru. Gustoća morske vode u predjelu srednjeg i južnog Jadrana iznosi 1026g/l što odgovara stupnju slanosti od 3,5 B° (znači da u 1m³ morske vode nalazi se preko 30 kg kuhinjske morske soli). S obzirom na ogromne količine morske vode na Zemlji i na sadržaj soli u njoj, morska voda predstavlja neiscrpan izvor kuhinjske morske soli.

Osim soli u morskoj vodi nalazi se oko 50 raznih minerala koji su u većini potrebni ljudskom organizmu. Osim toga u morskoj vodi nalazi se npr. velika količina gipsa, ali kroz proizvodnju u sustavu bazena nepotrebne i štetne tvari se talože na dnu bazena.

Prvi pisani podatak o konkretnoj proizvodnji soli u Pagu potječe iz 999.g. i to iz jedne oporuke. Nakon toga često u oporukama i drugim dokumentima možemo pratiti podatke o solanama u Pagu. To je vrijeme kada se sol cijeni kao bijelo zlato i trgovalo se njome.

Posjetite muzej soli, jer ćete puno naučiti. Osim detalja o povijesti i načinu proizvodnje soli, vidjet ćete i male ribice Solinarke koje su puno pomogle Solani. Također sve vrste školjaka koje su odlični pročišćavači.
Više detalja o soli i Paškoj solani pročitajte na priloženim slikama niže.

Solinarka i spas od malarije

Solinarka je na Pag donesena s određenom svrhom. 1923. godine na Pagu je zavladala malarija i državno povjerenstvo (Sanitarna komisija) te je godine popisalo staništa komaraca malaričara. Iz Slovenije 1924. godine donesena je mala prugasta riba koja se hrani ličinkama komaraca, a može živjeti u moru visoke slanosti. Malarija je nestala, a Solinarka je ostala nastanjivati kanale i bazene soli. Zbog njih grad Pag uživa bez komaraca.

Muzej soli na Pagu

Jutra u poljima soli Solane Pag

Turistička ponuda Grada Paga od ove godine (2022.) bogatija je za jedan predivan događaj - Jutra u poljima soli Solane Pag. Solana Pag organizira besplatan obilazak polja soli uz stručno vodstvo, svakim radnim danom u 7, 8 i 9h.

Bila sam u obilasku i ovo je nešto što obavezno morate vidjeti i doživjeti. Detalje pročitajte i pogledajte OVDJE.
Način prijave i opis ture pročitajte na stranici Solane Pag.

Ostale putne članke pročitajte OVDJE.
Što sve posjetiti na Pagu pročitajte OVDJE.

Do idućeg putnog pozdrava,
Ana Ivančić

Muzej soli na Pagu
Muzej soli na Pagu
Muzej soli na Pagu
Muzej soli na Pagu
Muzej soli na Pagu
Muzej soli na Pagu
Muzej soli na Pagu
Muzej soli na Pagu
Muzej soli na Pagu
Leave A Reply

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More